Back

Fikir Deposu

Uçan Şemsiye: Uçan şemsiye denemeleri elbette var, ancak neden daha da geliştirilip insanların daha çok ilgisini çekmesin. Bu şemsiye bizi hem güneşten hem yağmurdan koruyabilir. Mesela yazın güneşin pozisyonuna doğru eğilerek güneşten tam koruma sağlayabilir. Benzer şekilde yağmurunda geliş açısına göre eğilerek yağmurdan da tam koruma sağlayabilir. Bunlara ek olarak yazın altındaki bir pervane ile serinletme sağlayabilir. Benzer şekilde kışın bu pervane sıcak üfletilerek ısınma sağlayabilir. Tüm bunları yapabilmesi için tepesinde güneş enerji paneli bulunabilir.

Sıcak Çay: Çay içerken işe dalıyorum ve çayım kısa sürede soğuyor ve dökmek zorunda kalıyorum. Yazık oluyor. Şayet portatif bir bardak ısıtıcı gibi birşey olsa ve usb ile enerji alsa ve bu bardak altlığına koyduğum çayım hiç soğumasa süper olurdu. 1 saat boyunca aynı bardak çayı sanki yeni koymuşum gibi içebilirdim. Hem de israf da olmamış olurdu.

Live Cast: Araç yolculuklarında eğlenceli şeyler dinlemek yolculuğu daha güzel hale getirebilir. Buradan hareketle insanların kişisel olarak radyo yayınları yapmalarını sağlayabiliriz. Ancak normal bir radyo yayını gibi değil, yani tüm gün yayın yapma zorunluluğu olmadan sadece istedikleri süre kadar canlı olarak yayın yapabilecekler. Aynı instagram ve facebook canlı yayın uygulaması gibi ama radyo versiyonu. İnsanlar yayın türünü önceden belirtecekler, yani eğlence,spor,politika,sağlık vs gibi ve yayına başlayacaklar. Kullanıcılar da istedikleri kategorideki o an canlı yayın yapanlardan birini seçerek dinleyeme başlayacak ve istediğinde farklı kanalı dinlemeye devam edebilecekler.

Hünerli Eller: İnsanların evlerinden aile bütçesine ve ekonomiye katkı sağlayacakları bir uygulama. İnsanlar evde kendi becerileri ile yaptıkları ürünleri satacakları bir uygulama onların çok işine yarayabilir hatta hevesli oldukları işleri yapmalarına olanak sağlayabilir.Kimbilir işlerini büyütmelerine ve firmalaşmalarına da sebep olabilir. Benzer uygulamalar olsa da tam olarak bu işe odaklanmış bir uygulama bulunmamaktadır.

Radio Chat: Özellikle trafikte seyahat eden kişilerin yolculuğunu daha eğlenceli hale getirmek için bir uygulama olarak düşünülebilir. Uygulama trafikte seyahat eden birbirlerine yakın olan 5 kişiyi rasgele eşleştirir. Bu kişiler ne isim, ne telefon hiçbir bilgi paylaşmadan sadece uygulamayı açıp sohbete katıl diyerek bu gruplara dahil olabilirler. İstedikleri kişileri banlayabilirler. Örnek 5 kişi tarafından banlanan biri 3 ay uygulamayı kullanamaz. 5er kişilik gruplar oluşturan uygulama bu 5 kişinin kendi aralarında sohbet etmesini sağlar. Sohbet başladığında bu 5 kişi canlı yayındaymış gibi sohbete başlarlar. Sohbetten sıkılan farklı bir gruba girebilir. Sohbetini beğendiği kişiyi favori olarak seçebilir ve o kişi online olduğunda favorimle grupla diyebilir. İlginç ve eğlenceli bir yolculuk yaşanabilir.

Haberci: Artık günümüzde herkes potansiyel haberci konumunda. Eğer insanlara imkan verilirse gördükleri haber değeri taşıyan her şeyi paylaşabilir ve o konuda bir farkındalık oluşturabilir. Kullanıcılar sisteme takma adlarla kayıt olurlar. Haber değeri olarak gördükleri şeyin haberini bir görsel ile beraber yaparlar. Gönderilen haberler editörler tarafından incelenip onaylanır. Herkes günde 1 adet haber gönderebilir. Onaylanan haberler uygulamada yayınlanır. Yayınlanan haberlerin sosyal medyalarda paylaşılabilme özelliği olur. 100 yada belirlenen onaylı haber sayısına ulaşan kişi editör rolüne kavuşur ve haber onaylama ve haberlerini onaylamaya gerek duymadan paylaşma şansına kavuşur. Haberler yayınlanarak insanlarda bir farkındalık oluşturulur. Haberlerin okunma sayılarına göre habercilere para verilebilir.

Sesli Gezi Rehberi: Bir yere gezmeye gittiğimizde yanımızda her zaman bir rehber olmuyor. Bu uygulama ile herhangi bir yere gittiğimizde yakınımdaki yerler ile ören yerleri ve müzeler listelenecek sonrasında kullanıcı o an gezdiği yeri seçecek ve o yer ile ilgili sesli rehberi dinlemeye başlayacak. Böylece hem etrafı gezip hem de gezdiği yerler hakkında bilgi edinmiş olacak. Uzun vadede müzeler ile anlaşılıp müzelerdeki herhangi bir noktaya gelindiğinde otomatik konuşmaya başlaması da sağlanabilir.

Soru Cevap Portalı: İnsanlar burada herhangi bir konu hakkında soru sorabilecekler ve cevap alabilecekler. Soru sormak ve cevap aramak paralı olacak. Kullanıcı soru sormak için belirli bir ücret verecek, bu soruya cevap veren kişi eğer karşı taraf cevaptan tatmin olursa para alacak. Daha önce cevaplanmış bir soru tekrar görüntlenirse bu kişi yeniden para kazanabilecek. Kullanıcıların verdikleri cevaba göre bir güvenilirlik ve seviye puanı olacak. Böylece kullanıcılar aradıkları cevaba daha hızlı ulaşabilecekler.

Kararını Ver Uygulaması: İnsanların daha kolay karar vermelerini sağlayacak bir uygulama. Örnek bir telefon alacağı zaman telefonların belirleyici özelliklerine ağırlık verecek mesela 100 puanı tüm özelliklere paylaştıracak; Yine örnek olarak 5 inç ve üzeri ekrana 30 puan, 10mp ve üzeri kameraya 20 puan, full hd kameraya 10 puan, android işletim sistemine 20 puan vs gibi puanları dağıtacak ve bu puanlara göre ürünleri listeleyecek en yüksek puanı alan ürün aslında bu kişiye en uygun ürün olarak gözükecek. Bu ürün kıyaslaması otomobil, elektronik eşya, beyaz eşya, ev vs gibi birçok şeyde kullanılabilir. Kişi isterse arkadaşının kıyaslamalarını da görebilecek..

Topix: İnsanlar login bile olmadan bir konu başlığı altında bir kanal açacaklar, daha sonra bu kanalın linkini paylaşacaklar ve linki paylaştıkları insanlarla bu kanal üzerinden konuşabilecekler. Kanala isterlerse bitiş zamanı verecekler o süreden sonra kanal pasif olacak. Kanal public te olabilecek ve istenirse kullanıcı limiti de olacak, public kanallar anasayfada bir listede gösterilecek ve insanlar yer buldukları public kanallara girip sohbete katılabilecekler. Çıktıklarında yada yer oldukça kanala yeni birileri gelecek ve sürekli bir sohbet olacak..

Sosyal Gazete: Kullanıcılar tek yada grup olarak bir gazete oluşturacaklar. Bu gazete örnek olarak çok gezen biri için gezi ile alakalı, sinemayı çok seven biri için sinema ile alakalı, bir müzik grubu için müzik ile alakalı, spor seven biri için spor ile alakalı vb gibi her tür konuda olabilir. Normal bir gazete gibi sayfalarını tasarlayacaklar, ister haftalık ister aylık olarak gazeteyi güncelleyecekler. Okuyucular ise etiketlerle bu gazeteleri bulacak ve abone olacaklar, ve yeni bir yayın olduğunda haberleri olacak ve gazeteleri inceleyecekler. Sosyal medya uygulamalarına farklı bir bakış açısı.

Turist Rehberi: Kullanıcıların gezi rotası oluşturduğu, oluşturdukları rotadaki gezilecek yerleri görebildikleri, bunun yanında fotoğraf, video ve yorumları da görebildikleri bir uygulama. Gezilen yerleri gezdim olarak işaretleyip listeden çıkarabildikleri. Arkadaşlarının rotalarını görüp o rotayı izleyebildikleri bir uygulama.

Hobi Arkadaşı: Günümüzde insanlar iş dışında eğlenceli vakit geçirmekte, sevdikleri hobilerini yapmakta zorlanabiliyorlar. Bunun en önemli nedenleri arasında ya arkadaşları benzer hobilerden hoşlanmıyor yada hoşlanan arkadaşları ile ortak vakit bulmakta zorlanabiliyorlar. Bu problemden yola çıkarak aynı hobilerden hoşlanan ve birbirine yakın ikamet eden kişileri bir araya getirerek daha kaliteli zaman geçirmelerini sağlayabiliriz. Örnek olarak bowling oynamayı seven iki kişi kendileri rakip başka iki kişi ile buluşabilir. 10 kişi kendine rakip 10 kişi bulup halı saha maçı yapabilir, aynı şekilde basketbol, paintball, rc toys, bisiklet sürme, masa tenisi gibi iş dışında yapılabilecek her türlü aktiviteyi dahil edebiliriz.

Hobi Kurumsal: Hobi arkadaşının işletme tarafı olarak düşünülebilir. Kişiler sisteme hobilerini seçerek üye olduktan sonra, işletmeler eğer kişilerin seçtikleri hobi ve yakın lokasyonda bir indirim yada turnuva gibi bir etkinlik yaptığında kişilere bildirim gider.

1km chat:Bu aralar popüler olan chat uygulamarına benzer bir uygulama. Dünyayı 1km karelik alanlara böldüğümüzü düşünelim. Sistem otomatik olarak herkesi bulunduğu kare içerisindeki gruba dahil edecek. Böylece herkes kendi çevresindeki kişilerle chat yapabilecek. Üniversitede olanlar kendi aralarında, konserde olanlar kendi aralarında, maç izleyenler kendi aralarında, bir etkinlikte olanlar kendi aralarında, bir sitede oturanlar kendi aralarında chat yapabilecek.

Dating:Hiçbir zaman modası geçmeyen dating sitelerine farklı bir bakış açısı getiren proje. Kişiler profil fotoğrafları ile beraber bilgilerini girerek profillerini oluştururlar. Bu proje şu özelliği ile öne çıkacaktır. Normalde kişiler birbirlerinin profil fotoğraflarına bakarak tanışmaya karar veriyorlar. Yani görselliği her zaman ön planda tutuyorlar. Biz görselliği ikinci plana atıp fikir uyumunu öne çıkaracağız. Profil fotoğrafları yüklendiğinde biz bu fotoğrafın posterized edilmiş bir versiyonunu da tutacağız. Arkadaş olmamış kişiler önce birbirlerinin posterized fotoğraflarını görecekler. Sonrasında aralarında mesajlaşma trafiği başlar ise sistem bu iki kişi belirli bir süre mesajlaştıktan (belirli bir karakter sayısı kadar.. , belirli bir karşılık mesaj sayısı kadar) sonra iki tarafında fotoğraflarını açacak ve birbirlerini görebilecekler. Bu projeyi neredesinsen.com adı ile hayata geçirmiştim ancak eşim kızdı ve kapattım.

Meslektaşlar:Her meslek grubunun birbirleri ile iletişimini sağlayacak bir proje. Facebook ve linkedin karışımı olan bu projede amaç tüm meslek gruplarının kendi içlerinde bir araya gelmesini ve bilgi paylaşımının arttırılmasının sağlanması. Örnek aşçı, mimar, psikolog, oto tamircisi, mobilyacı, modacı, taksici, rehber, şoför, fırıncı, fotoğrafçı, kasap, aktör, profesör, elektrikçi gibi tüm meslek gruplarının tek bir grup altında buluştuğu bir sosyal medya. Burada o meslek grubuna ait bir duvarda yazışmalar olabildiği gibi soru-cevap bölümüde olabilir. Amaç meslek gruplarını bir araya getirerek bilgi paylaşımını kolay ve hızlı yapabilmek. Bu projeyi sociusmeet.com adı le hayata geçirmiştim ancak yine aklıma farklı fikirler gelince oraya kaydım ve projeyi kapattım.

Bugün ne giysem:Bayanların en büyük problemlerinden biri bugün ne giysem. Ona bir çözüm bulmak zaman kazanmak adına faydalı olabilir. Bayanlar gardroplarındaki tüm giysilerin tüm kombinlerini yaparak fotoğralarını çekerler. Sonra bu fotoğraları sisteme yükler ve gruplarlar. Şöyleki herhangi bir kombini arkadaş ziyareti, özel davet olarak gruplarken, başka bir kombini gezi, piknik, sinema olarak gruplayabilir. Yine başka bir kombini gece elbisesi olarak gruplayabilir. Her yeni giysi aldığında oluşturduğu sanal gardrobuna gruplayarak ekler. Sonrasında dışarı çıkmadan önce buradan istediği grup altındaki fotoğrafları inceler, isterse arkadaşlarına oylatır. Kısa zamanda eğlenerek istediği kombini seçer.

Yetenekli:İnsanların her türlü yeteneklerini gösterebilecekleri bir portal. Şiir, roman, resim, dans, şarkı, spor gibi her türlü sanat,spor ve hobi ile ilgili yeteneklerin gösterilmesi.

Bebekler için sosyal medya: Facebookun bebekler için olan versiyonu. Kullanıcılar kendi çocukları ya da akrabalarının bebekleri için bu portalda hesap açacak, bebek resimleri paylaşacak, haftanın ayın bebekleri seçilecek ve bebeklerle ilgili bilgi paylaşımının yapıldığı bir portal oluşturulacak.

Ruh Hali paylaşımı:Her türlü paylaşımın sosyal medyası var ruh hali neden olmasın? Kendi emotion karakterleri ile.

Firma bul: Kırtasiye, aktar, eczane vs gibi firmaların bulunabileceği ve yandex vb haritalarda açarak navigasyona yönledirebileceği uygulama.

Kişisel Asistan Uygulaması:Kişinin notlarını aldığı, alarmlar ve takvim üzerinde belirterek hatırlatıcı kurması, çalışma saatleri ve rutin işlerin takvimde direkt işaretlenmesi , bunun yanında diğer tüm planlamaların takvimde işaretlenmesi ve boş zamanların ortaya çıkması ve ona göre planlama yapılması. Artık hiçbir şey unutulmayacak.. doktor randevuları, toplantılar, gezi planlaması, eve gelmeden alınacaklar listesi, kısa vadede yapılacaklar, uzun vadede yapılacaklar ve diğer tüm planlamalar tek bir noktada.

Canlı Yayın ile Eğitim: Bu projede insanlar canlı yayın ile eğitim verecekler. Eğitimci kişi belirli bir tarih için eğitimi oluşturacak. Kullanıcılar eğer bu eğitimi almak isterlerse satın alıp kayıt yaptıracaklar. Eğitim zamanında kişi canlı yayın ile eğitime başlayacak. Kullanıcılar eğitimcinin onayı ile eğitimciye soru sorabilecekler, eğitimci onlara soru sorabilecek, anket ve sınav yapabilecek. Sınıftaki öğrenci sayısını belirleyebilecek. Eğitimi daha sonra tekrar izleyebilecek..

Kampanyadar:Bu uygulamada kullanıcılar sürekli alışveriş yaptıkları markalar ile ilgili filtreler oluşturacaklar. Örnek Adidas X modeli 40 numara ayakkabı için filtre oluşturacak ya da Samsung Note2 32 GB için bir filtre oluşturacak ya da benzeri şekilde herhangi bir ürün için filtre oluşturacak, daha sonra sistem oluşturulan filtrelere uygun indirim ya da kampanya olduğunda kullanıcıyı haberdar edecek. Hayata geçirmesi zor bir uygulama olsa da oldukça faydalı olacağına eminin. Bu projeyi kampayadar.com adı ile hayata geçirmiştim ancak aklıma farklı fikirler gelince kapattım.